En Son Türkiye Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,27 / Satış: 6,30

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN EMRİNİ ERBAKAN MI VERDİ?

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN EMRİNİ ERBAKAN MI VERDİ?
  • 20.07.2013
  • 478 kez okundu

Kıbrıs barış Harekatının 39. yıl dönümü törenlerle kutlanırken, bu tarihi olayın unutulan kısımlarını tekrar hatırlayalım istedik.

Kıbrıs Harekâtı (Kod adı: Atilla Harekâtı) 20 Temmuz 1974`te Türk Silahlı Kuvvetleri`nin Kıbrıs`ta başlattığı ve 14 Ağustos`ta Türk Birlikleri`nin başkent Lefkoşa`ya girmesiyle sonuçlanan askerî harekât.

Kıbrıs’ta garantör olan Türkiye, 20 Temmuz 1974 günü, adaya müdahale ederek uzun süredir devam eden çatışmalara, kan dökülmesine ve çekilen acılara son vermek üzere harekete geçti.

20 Temmuz 1974 sabahı başlayan Birinci Barış Harekâtı, Türk birliklerinin Lefkoşa-Hamitköy-Gönyeli ve Pınarbaşı bölgelerine hava indirme, Yavuz plajına da çıkarma yapmasıyla başladı.

21 Temmuzda Türk uçakları Rum mevzilerine karşı harekete geçti; 4’üncü Paraşüt Taburu ile birleşen Kıbrıs Türk Kuvvetleri, Lefkoşa Havalimanı ve Kaymaklı bölgesine taarruza başladı.

Bu arada 2’nci ve 3’üncü Komando Taburları da Zeytinli istikametinde ilerlediler. 22 Temmuz günü 3’üncü Paraşüt Taburunun taarruzu sonucu, Deliktepe düşerken Türk birlikleri önce Girne’ye girdi. Daha sonra Lefkoşa’ya yöneldi. Böylece Girne-Lefkoşa hattı birleştirildi.

Gerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin çağrısı gerek Kıbrıs`taki çıkarmanın askerî durumu nedeniyle; Türkiye, 22 Temmuz günü saat 17.00’den itibaren harekâta son verdi. Ancak bu ilk Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk toplumunun güvenliğinin sağlanabilmesi için yeterli olmaktan uzak kalır.

Lefkoşa-Girne yolunun denetim altına alınmasıyla, Lefkoşa’nın Türk kesiminin denizle bağlantısı sağlandı. Bunun dışında kalan yerleşim bölgelerinde ise, başta Magosa olmak üzere çok sayıda Türk güvenlikten yoksun kalmış; Rum ve Yunan kuvvetlerinin merhametine bırakıldı.

Kıbrıs’ta ateşkes sağlanması ile birlikte Yunan Hükûmeti istifa etti. Karamanlis Fransa’dan Atina’ya dönerek ulusal birlik hükûmeti kurdu. Kıbrıs’ta ise Sampson iktidardan çekilerek yerine eski Temsilciler Meclisi Başkanı Glafkos Klerides geçti.

Kıbrıs konusunda garantör devlet olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın Dışişleri Bakanları Cenevre’de bir araya gelerek, 25-30 Temmuz ve 8-13 Ağustos tarihleri arasında iki aşamada barış koşullarını görüştüler.

Burada Kıbrıs Türklerini temsil eden heyet, adanın yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, iki kesimli bir federasyon kurularak Türk tarafına %34 toprak bırakılması gerektiğini belirtti, Rumlar ve Yunanistan buna yanaşmadı.

Tüm bu gelişmeler üzerine Türkiye, 14 Ağustos sabahı “İkinci Barış Harekâtı”nı başlattı.

Harekâtın amacı, doğuda Magosa ve batıda da Lefke’ye kadar olan bölgelerin Rum işgalinden kurtarılmasıydı.

Plan dâhilinde hareket eden Türk Ordusu, 15 Ağustos günü Magosa’yı, 16 Ağustos günü de Lefke’yi ele geçirdi.

Türkiye’nin 16 Ağustos 1974 tarihinde ateşkes ilan etmesini müteakip, yıllardır ekonomik ve toplumsal zorluklar içinde yaşayan Kıbrıslı Türkler özgürlüklerine kavuştular.

Türk Ordusunun o tarihten bugüne kadar Kıbrıs`ta devam eden varlığı, adadaki barışın ve her iki tarafın güvenliklerinin teminatı oldu.

PEKİ HAREKAT EMRİNİ VEREN ERBAKAN MIYDI?
İşte bu sorunun cevabını bizzat Merhum Başbakan Necmettin Erbakan şöyle verdi:

“Başbakan Ecevit Kıbrıs harekatına isteksizdi, ancak Kıbrıs’da çok acı olaylar oluyor ve her gün bir çok Türk Rumlar tarafından öldürülüyordu.”

“Dönemin Genel Kurmay başkanı Semih Sancar sürekli hükümetle görüşmeler yapıyor, ve askeri istihbarattan gelen bilgilere göre Kıbrıs’da yaşanan Rum vahşetine dur demek için bir an önce müdahale yapılması gerekiyordu.”

“O yıllarda tüm dünya bizim böyle bir harekat yapmamıza karşıydı. Ancak savaşa Ecevit de karşıydı.”

“Son görüşmeler için Kıbrıs’ın garantör ülkelerden olan İngiltere ile birlikte harekat yapalım diyen Ecevit bizim karşı çıkmamıza rağmen Londra’ya gitti, Ecevit yanlış bir şey yapmasın diye Oğuzhan Bey`i de Ecevit’in yanına verdik.”

“Genelkurmay Başkanı Semih Sancar ve diğer yetkililerle Ecevit ve Türk heyetini Esenboğa Hava Limanı`ndan uğurladıktan sonra Semih Sancar Paşa bana özel bir görüşme yapalım dedi ve Esenboğa Hava Limanı`nda Genelkurmay Başkanı Semih Sancar Paşa ile aramızda şu tarihi konuşma geçti.”

“Sancar paşa bana, Sayın Erbakan sizler şu andan itibaren Başbakan vekilisiniz. Kıbrıs’da büyük katliamlar yaşanıyor. Sayın Ecevit’in Londra’dan dönmesi uzun zaman alacaktır. Başbakan vekili sıfatı ile bizlere hareket emrini verirseniz biz çıkarma için hazırlık yapabiliriz, harekat emrini verebilir misiniz diye sordu?”

“Ben de harekat emrini verebilirim dedim. Tekrar söz alan Sancar Paşa daha öncede bu tür harekat emirleri verildi ancak harekat yapılmadan geri alındı. Bu kez geri alınmamalı. Geri almamak ve kesinlikle çıkarma yapmak üzere verilmeli. Bir kez daha geri alınırsa askerlerin morali bozulur, Kıbrıs tümü ile elimizden gider dedi.”

 

“Daha önce’de bir kaç kez Kıbrıs’a çıkarma emri verilmiş ve sonradan geri alınmıştı. Sancar paşa bunları hatırlatıyordu. Orada harekat emrini verdim ve Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlık yapmaya başladı. Ecevit Londra’da İngilizlerle birlikte Kıbrıs’a çıkarma yapalım diye görüşmeler yaparken, verdiğim emir üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri çoktan çıkarma hazırlığına başlamıştı.”

 

“Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’a harekatın teknik durumu ve başarı oranını sordum. Toplantıda yer alan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Kemal Kayacan söz alarak sayın Erbakan hiç merak etmeyin ben Karadenizliyim, denizi ve denizcilik tarihini çok iyi bilirim. Kıbrıs’ı alma imkanımız var dedi.”

“Kıbrıs harekatı karadan, karaya. Havadan karaya. Havadan denize, denizden karaya bir çok harekat unsurunu bir arada kapsıyordu. Böyle bir harekat çok iyi planlanmıştı. Askerimiz çok başarılı çalışma yapmıştı.”

“Sayın Ecevit büyük umutla gittiği İngiltere’den eli boş dönüyordu.. İngilizler, Türkiye ile birlikte çıkarma yapmayacaklarını söyleyince Ecevit büyük umutla gittiği Londra’dan hayal kırıklığı içinde Türkiye’ye döndü.”

“Ecevit’i Türkiye’ye döndükten sonra hava limanında karşılayıp, harekat emrini verdiğimizi söyleyince Ecevit şok oldu ve şaşırdı birden `Dünya ne der?.. Bu çıkarmayı dünyaya nasıl anlatırız?` diye endişesini dile getirdi.”

“Ecevit’e cevaben `Sayın Başbakan hiç endişe etmeyin` dedim.”

“Biz çıkarma planı yaptık ve 5 günde varmak istediğimiz yere varabileceğimiz söyledik ve bilindiği gibi harekat başladı ve bizim 5 günde gerçekleştireceğimiz planı askerlerimiz 3 günde gerçekleştirdi.”

ŞEHİR HASTANELERİ AÇILIYOR İŞ FIRSATINI KAÇIRMAYIN
  T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sayı: 82040698/ Konu: Tıbbi Sekreter İstihdamı GENELGE 2017/06 Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde...
Adalet Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alacak
Adalet Bakanlığı sözleşmeli 194 zabıt katibi, 90 mübaşir, 16 teknisyen olmak üzere toplam 300 personel alacak. Başvuracak adayların KPSS’den en az 70 puan almış...
Kamuya 38 bin 984 Memur Ataması Kadrosu
693 sayılı olağanüstü hal kapsamında OHAL bazı tedbirler alınması hakkında kanun hükmünde kararname KHK ile 694 sayılı olağanüstü hal kapsamında...
İngilizce Öğretmenlerine Kontenjan Müjdesi
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, şuan mezun olan bütün İngilizce Öğretmenlerini alsak da ihtiyacımızı karşılamıyor dedi. Milli Eğitim Bakanlığı basın...
Kamuya 25 bin memur alınacak
Kamu kurum ve kuruluşları 25 bin 268 memur arıyor. İş arayanlar, Devlet Personel Başkanlığı’nın sitesinden kendilerine uygun işlere başvurabilir.  ...
Öğretmen Atamalarında Mülakat Kaldırılıyor
Milli Eğitim Bakanlığı Ağustos ayında yapacağı öğretmen alımlarında Mülakatı kaldırıyor     Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Mülakatı kaldıracak ....
SAĞLIK YATIRIMLARI GENEL MÜDÜRÜ ISPARTA ŞEHİR HASTANESİNDE
Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Kadir Serdar TAFLAN Isparta’da yapımı devam eden 755 Yataklı Isparta Şehir Hastanesinde incelemelerde bulundu. Sağlık Yatırımları...
İzmit’te İki Büyük Sağlık Projesi
İzmit’te sağlık alanında iki önemli yatırım yapılıyor. Kocaeli Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi. İzmit’te yapımına devam eden şehir hastanesi için 7...
Mersin Şehir Hastanesi Tamamlanıyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Büyük Bölümü Tamamlanan Ve Türkiye’nin Açılacak İlk Şehir Hastanesi Olma Özelliğini Taşıyan Mersin Şehir Hastanesi’nde İncelemelerde...
Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Sözleşmesi İmzalandı
Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Projesi 1.400.000 m2 arsa üzerinde Bölge Hastane, Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, Ortopedi ve Nörolojik Bilimler...
Kocaeli’de Hasta Kabul Sekreterliği Kursu Yeni Döneme Başlıyor
Kocaeli’de bulunan LİDER AKADEMİ EĞİTİM KURUMU, Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi (ULUSEM) işbirliği ile Meslek Edindirme Kursları düzenleyerek, Sektörde ihtiyaç duyulan...
Esenyurt’ta Bomba Paniği
Esenyurt’ta bir AVM’de bomba paniği yaşandı Detaylar gelmeye devam ediyor…
Çarşı Sürücü Kursu’ndan; ANLAMLI KAMPANYA
Çarşı Sürücü Kursu Yönetim Kurulu, ülkemizin ve milletimizin huzur ve güveni için canlarını veren asker, polis ve sivil şehitlere bu...
YALOVA Bu Kursta İş VAR.!!
Yalova Geçtiğimiz Günlerde Faaliyete Geçen ROTA ENSTİTÜ EĞİTİM KURUMU, Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi (ULUSEM) işbirliği ile...
10 BİN KİŞİ HASTANELERDE İŞE ALINACAK
Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde görev yapmak üzere 2016 – 2017 yıllarında on binlerce personel alımı yapılacaktır. sağlık bakanlığı kamu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Haberler